Temat: Dlaczego T2 nigdy nie ukazał się na DVD w wersji kinowej w Polsce?

Jak myślicie?
Oto kilka faktów. Dystrybutorem polskich kaset wideo z Terminatorem 2: Dniem Sądu (wówczas Terminator 2: Ostateczna Rozgrywka) był Imperial Entertainment (obecnie Imperial Cinepix). Film powstał dla nieistniejącego już studia Carolco Pict. działającego na rynku pod skrzydłami studia TriStar Pict. (obecnie prawie nie istniejącego na rynku, a wówczas jednego z największych, współpracującego z Columbia Pict.). Polskim dystrybutorem T2, podobnie jak wszystkich filmów Carolco Pict. (pod 'przykrywką' francuskiego StudioCanal i niemieckiego Kinowelt) jest Vision Film Distribution Company Sp. z o.o. Sam ten fakt jednak nie tłumaczy dlaczego nie mieliśmy okazji zobaczyć tego filmu w wersji kinowej na DVD, a jedynie w wersji reżyserskiej, dłuższej o ok. 20 minut. Jestem skłonny postawić tezę, że Vision, który na polskim rynku działa od dawna, podobnie jak Imperial (choć różnica w ich ofertach i renomie jest diametralna), tak na prawdę nigdy nie nabył praw autorskich od amerykanów, a jedynie od europejczyków. Tu na przeszkodzie mogłoby stać studio Sony (Columbia Pict., TriStar Pict.), którego wyłącznym dystrybutorem filmów w Polsce na DVD jest właśnie Imperial Cinepix. Inną sprawą jest to, że niemiecki dystrybutor Kinowelt udzielił licencji Polakom na stworzenie swej franczyzy w Polsce, a którą jest Kino Świat. Czemu więc to on nie został dystrybutorem T2 w naszym kraju? Jak uważacie, czy Imperial kiedykolwiek wyda T2 na DVD, bądź na Blu-Rey w wersji, jaką wszyscy bardzo dobrze znamy? A może Kino Świat, działający na franczyzie Kinoweltu zrobi to pierwszy? O Vision nawet nie pytam, bo on już dawno by to zrobił...

2

Odp: Dlaczego T2 nigdy nie ukazał się na DVD w wersji kinowej w Polsce?

Też tak to sobie rozumowałem. Sam ma marzenie doczekać polskiego wydania blu-ray z wszystkimi trzema wersjami filmu, oraz dodatkami specjalnymi (wszystko PL). Ciekawe, czy się doczekam..?

THIS WEAPON WILL BE CALLED...
                        THE TERMINATOR

3

Trzema? Na pewno masz na myśli tą wersję z alternatywnym zakończeniem, bo o innej nie słyszałem. Pamiętam, że tam Sarah jest już starszą kobietą, siedzi na ławce na placu zabaw i patrzy jak jej syn, dorosły John, bawi się ze swoją córką... Z tego co wiem, epilog ten został usunięty podczas montażu i zastąpiony innym (szosa nocą) z uwagi na chęć ewentualnej, jak wtedy zakładano, realizacji kolejnej części. Sam Cameron jednak woli to zakończenie, ponieważ z tego co pamiętam, on zawsze widział tą historię w formie duologii...

4

Mówi się "dylogii". A zakończenie to Cameron usunął bo wydawało mu się zbyt cukierkowe, nie pasujące do reszty filmu, dlatego też nie wrzucił go do wersji reżyserskiej = wcale nie woli tego zakończenia. W trzeciej wersji nazywanej "Specjalną" poza alternatywnym zakończeniem jest również scena przeszukiwania pokoju Johna przez T-1000.

http://www.youtube.com/watch?v=4ZosMKUC3zk

THE TERMINATOR

5

Ok, wierzę Ci na słowo. A co ze sceną w której T-1000 pyta dwóch dziewczynek, czy nie znają Johnna Connora? Pokazuje im zdjęcie, a one odpowiadają, że 'nie', ale 'może jest w galerii'. T-1000, który jest pod 'przykrywką' policjanta i jednocześnie znajduje się w radiowozie, pyta z dużym zdziwieniem 'w galerii?' - zupełnie jakby nie wiedział gdzie to jest. Było to dosyć dziwne, zważywszy, że jak na oficera policji powinien wiedzieć, gdzie w tym mieście znajduje się centrum handlowe (możliwe, że było całkiem niedaleko). Dziewczynki śmieją się z niego. Czy ta scena jest w wersji specjalnej?

6

Masz możesz podać linka do tej sceny jeśli masz? Tzn. w filmie jest scena z dziewczynkami, ale kończy się pytaniem T-1000: "W jakiej galerii?" (w każdej wersji to jest, a T-1000 raczej nie zachowywał się jakby nie wiedział gdzie jest ta galeria, tylko nei wiedział w której John jest galerii - w L.A. jest więcej niż jedna), ale nie ma tam żadnego śmiania się z niego. Widziałeś jakąś rozszerzoną wersję tej sceny, bo nigdy o czymś takim nie słyszałem?

THE TERMINATOR

7

Właśnie to sprawdziłem. Kojarzyłem, że jest taka scena. Ale skąd? Okazuje się, że podczas komentarzy Terminatora 2 (edycja QDVD) usłyszałem/wyczytałem (polskie napisy komentarzy) o niej. Robert Patrick skomentował ją tak:
- Ta scena została skrócona. Mówią "Galeria", a ja pytam, gdzie to jest. One w śmiech. To było zabawne.
Następnie James Cameron dodaje:
- Robert nie znał "Galerii", ponieważ nie był prawdziwym policjantem. Wyglądał jak zwykły pies. Usunęliśmy to, aby nie rzutowało na jego postać. Przyjemność poszła na konto T-1000.
Nieco inaczej jest natomiast w scenariuszu.
http://www.imsdb.com/scripts/Terminator … t-Day.html
Scena 39.
EXT. 7-ELEVEN STORE - DAY

Officer X has stopped two young girls in front of a 7-Eleven.  He is
        leaning out the cruiser window and showing them the picture of John.
        The first girl nods.

FIRST GIRL
                Yeah, he was here about fifteen minutes ago.  I
                think he said he was going to the Galleria.

OFFICER X
                The what?

The second girl points toward a massive complex visible about the
        houses several blocks away.  Officer X stares at it.

W filmie natomiast T-1000 (Officer X) mówi ze zdziwieniem "Galleria?"

8

Też czekam na wersje kinową znaczy tą bez tych wszystkich scen dodanych na dysku i jeśli trzeba nawet kupię sobie BR

9

No to nie wiem na co czekasz, bo wersja kinowa jest dostępna w Polsce już od 19 kwietnia. Tzn. nie wiem jak prezentuje się nowe wydanie DVD od KinoŚwiat, ale na Blu-ray na pewno mamy wersję producencką. wink

THE TERMINATOR

10

Jest jeden tyci mini problemik że jak już sobie kupię tę wersje na BR to odtwarzacz też by sie przydał a to już wydatek rzędu 400 zł plus plyta 69 no i kabel hdmi do tw dobry 80 może jestem wyrachowanym materialistą ale żona mnie zabije jak jej powiem że to dla T2 wydaje prawie pól wypłaty no cóż coś sie wymysli :-)

Nie będę ukrywał że mam kręćka na punkcie tego filmu, oj tam na jakim punkcie trzeba mieć .

11

Wiesz, ja kupiłem odtwarzacz 2 tygodnie temu, kiedy zobaczyłem, że T1 ma wyjść na blu-ray w nowym wydaniu i T2 w Polsce (zapłaciłem 269 zł za odtwarzacz LGBD650 + 20 zł za kabel HDMI). Teraz tylko czekam na premierę T1 i od razu kupuje. Z T2 poczekam aż zleci cena do jakichś 50 zł (bo za więcej się nie opłaca).

A z żoną musisz dobrze zagadać. wink Przecież Odtwarzacz blu spełnia wszystkie funkcję odtwarzacza DVD + czyta filmy HD, czyta przenośne dyski o dużej pojemności + ogarnia więcej formatów (np. MP4). Uważam, że cena jest warta świeczki. wink

THE TERMINATOR

12

Co do scen wyciętych, dzięki za tą z przeszukiwaniem pokoju Johna, nie widziałem jej wcześniej w całości.
Jednak co do wersji reżyserskiej, to w niej zabrakło jeszcze jednej sceny, paradoksalnie z  wersji producenckiej. Mianowicie, w wersji, która każdy zna, kiedy gliniarze jaką do siedziby CS, operatorka policji mówi o Sarah i Terminatorze, jako ten, który zabił 1984 roku 17 policjantów, w wersji reżyserskiej ta scena zostaje ucięta przez scenę, kiedy T-1000 wjeżdża do domu Daysona.

an what about that? tongue

13

Ta scena nie jest wycięta, tylko zmodyfikowana. W kinowej widzimy ustawianie się policjantów, a kobieta z recepcji mówi to o czym pisałeś. W reżyserskiej mamy scenę, w której terminator niszczy dyski twarde za pomocą siekiery, po czym Dyson niszczy siekierą model procesora, nad którym pracował. Później tak jak w wersj9i kinowej widzimy podjeżdżanie i ustawianie się policjantów pod CS, ale zmieniają się teksty. Najpierw jeden z policjantów prosi o powtórzenie adresu, na który ma zmierzać, a potem dostaje informacje z recepcji plus ostrzeżenie, że grupa jest uzbrojona i bardzo niebezpieczna. Co ciekawe w wersji reżyserskiej w tej scenie mamy wpadkę, ponieważ adres, który podaje recepcjonistka policjantom i ten, który słyszy T-1000 w domy Dysona różni się. wink

THE TERMINATOR

14

Tak wiem, że scena została pocięta, ale brakuje tam właśnie tekstu, że osoba ta podejrzana jest o zamordowanie 17 policjantów w 1984 roku, aż sprawdzę bo jestem tego pewny! tongue

15

http://www.youtube.com/watch?v=WBijYGXh … re=related

O tutaj można to znaleźć, mianowicie 01:50:00 mniej więcej, T-1000 wchodzi do domu Daysona i widzi zniszczenia akt itd, dalej słyszy w radiu, że podają dane Sarah, a później jest tylko "and male..." tutaj się to urywa, a w niereżyserskiej scenie babka dalej kontynuuje mówiąc: "biały mężczyzna, podejrzany o zamordowanie 17 policjantów w 1984 roku..."

wink

16

ale ta scena była w filmie.

17

Pewnie że była, dlatego przestałem kontynuować tą dyskusje. Wszystko już wyjaśniłem w ostatnim poście.

THE TERMINATOR

18

Każdy słyszy, co chce ;-)