Temat: daty w Terminatorze

Witam, ostatnio oglądałem w TVP1 Terminatora 2 a teraz leci serial na ten temat. Jednak chciałbym aby ktoś kto się zna wyjaśnił mi kiedy dzieje się akcja Terminatora 2 bo czytając opisy filmu nie zgadzają mi się wiek Johna tzn, może zacznę od początku. Akcja pierwszego Termniatora dzieje się w 1984 roku kiedy to Sara zachodzi w ciążę i ma urodzić Johna. w opisach filmu Terminator 2 czytałem że jego akcja dzieje się w 91 r , a John ma 10 lat, ale to przeczy rzeczywistości bo przecież miałby dopiero 6 lat bo jak oglądałem t2 to jest tam taki moment gdzie w kartotece Johna jest napisane że urodził się w 85r, więc jak może mieć 10 lat w 91r? Całość pasowała by gdyby akcja T2 toczyła sie w 94r, bo w tym serialu Kroniki Sary Connor akcja dzieje się w 99r kiedy John ma 15 lat to powiedzym wtedy by się zgadzało. Lecz czytając pewien opis T2 było napisane że akcja toczy się w 97r co zupełnie nie pasowało by już do wieku Johna. natomiast akcja T3 dzieje się niby w 2003 roku i to wtedy widzimy że następuje atomowa zagłada , lecz znowu serial przeczy filmowi bo w serialu odc1, było powiedziane że atomowa zagłada ma nastąpić dopiero w 2011. Proszę kogoś kompetentnego o wyjaśnienie mi tych niejasności, czekam na odpowiedź.

2

Odp: daty w Terminatorze

Serial nie ma nic wspólnego z filmami, to tylko taki spin-off i jego daty są zupełnie inne, niepokrywające się. tongue

A teraz wyjaśniam wszystko o błędach, w chronologii filmowych Terminatorów.

# Odnośnie dat w T1, to chyba wszystko jest jasne. Rok 1984, 12 /13 maja, a John urodził się 28 lutego 1985. Maszyny przybyły z 2029 roku.

# W T2 Cameron dokonał dwóch wpadek. Film toczy się w 1995 roku (przecząc temu co czytałeś, i nie wiem gdzie to czytałeś, ale to jest błąd), 7, 8 i 9 czerwca, kiedy John ma 10 lat. Reżyser popełnił tu 2 błędy w postaci dwóch zdań: T-800 mówi do Johna, że zostanie wysłany za 35 lat (to nie prawda, wyślą go za 34 lata, a Cameron zapomniał odjąć rok, w którym Sarah była w ciąży), a Silberman twierdzi, że Sarah ma 29 lat (więc też reżyser zapomniał, że rok Sarah była w ciąży, bo powinna mieć 30 lat). To tyle odnośnie chronologii w T2, czyli tylko dwa małe uchybionka w zdaniach. Maszyny przybyły z 2029 roku, w tym samym dniu, co w pierwszej części.

# W T3 reżyser i scenarzyści już cholernie namieszali. Film miał się toczyć równe 10 lat po dwójce, a akcja filmu rozgrywa się 24 lipca 2004 roku (bo twórcy znowu zapomnieli o tym, że Sarah prawie rok była w ciąży). W dodatku z tekstów Connora wynika, że od zniszczenia Cyberdyne minęło ponad 10 lat, a minęło niewiele ponad 9. tongue To nie wszystkie błędy, ponieważ Kate twierdzi, że John zaginął w połowie ósmej klasy, co on sam potwierdza mówiąc, że miał 13 lat, gdy zaatakował go T-1000, a teraz ma ponad 23 lata? A to ciekawe, bo w części drugiej miał 10 lat, nie 13, a twórcy uznali, że zachowywał się on zbyt dorośle jak na 10-latka i postanowili zmienić jego metabolizm w filmie (no i tez dlatego, bo 10 latek nie mógłby się całowac z Kate). tongue Ale to nie wszystko, bo gdyby John wtedy miał 13 lat, to akcja T2 toczyłaby się w czerwcu 1997 roku, czyli miesiąc przed wybuchem Dniu Sądu, a John twierdzi, że Sarah czekał 3 lata aby się upewnić, czy Dzień Sądu nie nastąpił (bo nie nastąpił on w sierpniu 1997 roku, jak wcześniej twierdzono, ze względu na wybuch Cyberdyne w T2), co jest logiczne tylko w wersji Camerona, a ze scenariusza T3 wynika nam idiotyzm. tongue No i kolejna mała wpadka, czyli nagrobek Sarah, z którego wynika, że miała ona 24 lata, kiedy zaatakował ją pierwszy Terminator, a to nieprawda, bo miała 19 lat.

# W TS nie widzę większych uchybień. Wprawdzie T-800 powinny powstać dopiero w 2027 roku (Kyle twierdzi, że to najnowszy model), a powstały w 2018, ale w końcu ze względu na przesunięcie Dnia Sądu, przyszłość się zmieniła. No i trochę głupie, że w 2003 ciągle funkcjonuje Cyberdyne, bo w końcu miało go przejąć CRS, a chyba nie zrobili tego tuż przed wydarzeniami z trzeciej części.

To wszystko, mam nadzieję, że będzie dla ciebie jasne. Pozdrawiam - Juby wink

THIS WEAPON WILL BE CALLED...
                        THE TERMINATOR

3

Fakt, tego typu nieścisłości wynikają za pewno z małej wagi jaką twórcy przywiązywali do fabuły filmu - wszystko jak prawie zawsze skupiło się na zyskach.

Pozdrawiam - Cyborg.

Jestem organizmem cybernetycznym. Pojęcie ' cyborg ' oznacza pół człowieka - pół maszynę. W moim przypadku maszyna odnosi się jedynie do sfer psychicznych, natomiast człowiek - fizycznych. Zachowując się i żyjąc jak terminator można osiągnąć bardzo dużo.

4

w ts przecierz miał być nowy model t-800 czyli zapewnie t-850 a że dzień sądu został przesunięty i nowe maszyny były troche zaawańszowańsze [wiem że takiego słowa nie ma ale ...] to t-800 powstały szybcie a potem t-850 pozatym ten z ts nie może być tym samym co w t1 bo stopy obu egzoszkieletów wyglądały o wiele innacze

5

Fakt, z resztą to zastanawiające, że SkyNet bawił się w 850-ątkę. Co do stóp ENDOszkieletów, to rzeczywiście są pewne różnice. Ekipa z czwórki powinna odrobić pracę domową...

Pozdrawiam.

Jestem organizmem cybernetycznym. Pojęcie ' cyborg ' oznacza pół człowieka - pół maszynę. W moim przypadku maszyna odnosi się jedynie do sfer psychicznych, natomiast człowiek - fizycznych. Zachowując się i żyjąc jak terminator można osiągnąć bardzo dużo.

6 (edytowany przez Juby 2011-12-20 21:18:36)

Prowadzę bloga odnośnie Terminatora na swoim filmwebowym profilu, więc jak ktoś chcę zajrzeć oto link:
http://www.filmweb.pl/user/Juby_/blog/525532
A piszę tu o tym dlatego, że mam tam dokładną rozpiskę TIMELINE z Terminatorów. Niektórzy próbują wszystkie daty z serii ułożyć w spójną całość, ale to niemożliwe, bo twórcy kolejnych części serii nie odrabiali porządnie zadań domowych. Oto ten opis (o wiele lepszy niż to co pisałem tu przed dwoma laty):

James Cameron jest z wykształcenia fizykiem i dokładnie wiedział co robi, kiedy wymyślał Terminatora. Niektórzy się czepiają: "Jak to możliwe, że ojciec jest młodszy od syna?". Przenoszenie się w czasie nie jest możliwe i różnie można interpretować jego zabiegi, a reżyser filmu wybrał taki, a nie inny tok myślenia tworząc paradoks (poza tym beznadziejnie byłoby zastosować to samo rozwiązanie co wymyślono rok później do Powrotu do przyszłości). Zresztą podobnie z przenoszeniem się w czasie, ma się sprawa na końcu trzeciej części Harry'ego Pottera, a tam się już tego nikt nie czepia. Ja tam wolę to zostawić w spokoju i po prostu opisać wam linię czasową znaną z Terminatorów.
Jest kilka wersji tego, kiedy dzieje się dana rzecz, w danej części cyklu. Niektórzy na podstawie własnych obserwacji, bądź materiałów dystrybutora próbują wszystko posklejać w jedną, spójną całość. Niestety tak się nie da, ponieważ twórcy trzeciej części serii popełnili masę błędów związanymi z datami, przez które nie można jednoznacznie zinterpretować czasów w filmie. Możecie zapoznać się z tymi dwoma wersjami, chronologii w filmach...
http://kmf.org.pl/fx/t3timeline.html
http://www.terminatorfiles.com/saga_chronology.htm

Ale wiedzcie, że one obydwie są w błędzie. Ja spróbuje wam podać prawdziwą, całkowicie pewną wersję chronologii w Terminatorach i wymienić wszystkie błędy, jakie w niej znalazłem, w najprostszy sposób:

TERMINATOR
Mam nadzieję, że tutaj jest wszystko jasne, bo nie ma w tej części żadnych błędów związanych z datami:

11 lipca 2029 roku - John Connor, przywódca Ruchu Oporu, dowiedziawszy się o tym, że Skynet wysłał w przeszłość model Terminatora, który ma zgładzić 19-letnią Sarah Connor, jego matkę nim ta zajdzie w ciążę, wysyła jednego ze swoich żołnierzy - Kyle'a Reesa (który zgłosił się na ochotnika), aby ją ochraniał.
12 maja 1984 roku - (Piątek) do tego dnia przenosi się zarówno wysłana maszyna (T-800 model 101), jak i mężczyzna. Akcja tego filmu toczy się przez 2 dni.
13 maja 1984 roku - Sarah Connor, z wysłanym z przyszłości Kyle'm Reese'm, dokonuje poczęcia ich syna - Johna Connor'a. Reese ginie tej samej nocy z ręki Terminatora.
28 lutego 1985 roku - Narodziny Johna Connor'a.

TERMINATOR 2: DZIEŃ SĄDU
Data odnosząca się do tego, w jakim roku toczy się akcja filmu, była różnie podawana (głównie ze względu na rok produkcji filmu, który był z tym mylony). Twierdzono, że film toczy się 1991 roku, a według książki miał być to rok 1992. To nieprawda. Z prologu filmu, a dokładniej tekstu Sarah i informacji, jakie pobiera T-1000 z bazy danych policji, John Connor ma 10 lat, więc akcja filmu musiała się toczyć później.

11 lipca 2029 roku - Chwilę po wysłaniu Kyle'a, Connor i jego ludzie dowiadują się o wysłaniu przez Skynet jeszcze jednej maszyny, tym razem do roku 1995, z zadaniem zabicia młodego Johna. Aby powstrzymać ten prototypowy model, Ruch Oporu wysyła przeprogramowanego Terminatora z serii 800.
8 czerwca 1995 roku - Do tego dnia przenoszą się wysłane maszyny (T-800 i T-1000), gdzie będą toczyć walkę, o życie 10-letniego Johna. Akcja filmu rozgrywa się do...
9 czerwca 1995 roku - Zostaje wysadzona siedziba Cyberdyne (wybuch miał na celu powstrzymanie "Dnia Sądu"). Wysłane maszyny zostają zlikwidowane w surówce.
4 sierpnia 1997 roku - Według informacji podanych przez T-800, tego dnia Skynet zostaje włączony i od teraz posiada władzę nad większością armii USA, która po świetnych wynikach postanawia dofinansować ten projekt.
29 sierpnia 1997 roku - Tego dnia miał wybuchnąć niedoszły "Dzień Sądu".

Mogłoby się wydawać wszystko jasne, bo właściwie tak jest, ale James Cameron pisząc scenariusz popełnił dwie małe, niemal nic nieznaczące gafy:

>>> Reżyser pomylił się w zdaniu , które na początku wypowiada Dr Silberman, do oprowadzanych studentów. Twierdzi on bowiem, że Sarah ma 29 lat, a przecież powinna mieć 30. Wynika to z tego, że Cameron popełnił błąd pisząc ten monolog, zakładając że T2 toczy się 10 lat po pierwszej części. A przecież toczy się on 10 lat po narodzinach Johna, które miały miejsce prawie rok po wydarzeniach z pierwszego Terminatora. Reżyserowi uciekło więc gdzieś jedno lato.
>>> Uciekło mu ono także w innym miejscu, kiedy to T-800 po raz pierwszy rozmawiał z Johnem. Twierdzi on, że zostanie wysłany za 35 lat, a to nieprawda. Wysłany zostanie za niespełna 34 lata.

TERMINATOR 3 :BUNT MASZYN
Dystrybutor podaje nam, że akcja filmu toczy się w roku 2003, zaś teksty ze scenariusza sugerują rok 2005. Jednak obydwie te wersje są błędne. Akcja filmu toczy się w 2004 roku (sprawdza to T-850 na zegarku, w pierwszych minutach filmu), jak zakładał reżyser 10 lat po wydarzeniach z drugiej części (bo popełnił ten sam błąd co Cameron. Zapomniał, że akcja T2 nie toczy się 10 tylko 11 lat po pierwszym Terminatorze. Stąd wynikły późniejsze błędy.

4 lipca 2032 roku - Choć Kyle twierdził, że wojna dobiega końca już w 2029 roku, nie skończyła się. John Connor tego dnia umiera, zabity przez T-850. Jego żona, Kate Brewster przechwytuje maszynę, przeprogramuje, i wysyła ją w przeszłość, aby uchronił ją i Johna, przed nadchodzącym "Dniem Sądu" i wysłanym przez Skynet prototypowym modelem Terminatora: T-X.
7 czerwca 1995 roku - Według tej części, tego dnia John Connor pocałował się z Kate Brewster na imprezie u ich kolegi Mike'a.
24 lipca 2004 roku - Do tego dnia zostaje przeniesiony T-X, oraz T-850. Akcja filmu toczy się niespełna jedną dobę. Skynet zyskuje samoświadomość i pod postacią samo rozwijającego się wirusa, niszczy komunikacje, na obszarze całej Ameryki Północnej. Kiedy ludzie włączają go, aby sam siebie zlikwidował, postanawia rozpocząć atak na ludzkość. O godzinie 18:18 rozpoczyna się zapowiadany "Dzień Sądu".

Póki co, wszystko może jeszcze wydawać się jasne. Jednak idiotyczny reżyser, i jeszcze mniej od niego wiedzący scenarzyści popełnili serię, najidiotyczniejszych błędów dotyczących dat w tym filmie, burząc linie czasową w całej trylogii:

>>> Przez "zapomnienie" pewnego aspektu, o którym wcześniej wspominałem John przez cały film powtarza błędne stwierdzenia, przez które, niektórzy zaczęli uważać, że film rozgrywa się w 2005 roku. Otóż twierdzi on, że wcześniej spotkał się z Kate "ponad" 10 lat temu i wysadził Cyberdyne również "ponad" 10 lat temu. Błąd ten spowodowany jest nieuwaga scenarzystów, którzy sądzili, że T2 toczył się w 1994 roku. W rzeczywistości wspomniane wydarzenia, miały miejsce niewiele ponad 9 lat temu.
>>> Największą pomyłką jakiej dokonali twórcy filmu to wiek Johna. Twierdzi on, że gdy zaatakował go T-1000 miał 13 lat (a to się kompletnie nie pokrywa z tym, co widzimy w T2), a Kate to jeszcze potwierdza mówiąc, że zniknął on w połowie 8 klasy. Był to zamierzony zabieg reżysera, który postanowił przyspieszyć metabolizm chłopca, aby uwiarygodnić to, że mógł się pocałować z Kate na imprezie (bo 10-latkowi by nie wypadało). Jest to oczywiście absurdalne, bo nie klei się z innymi tekstami wymienionymi w tej części, jak i w innych filmach, jak choćby z powyższymi stwierdzeniami, że minęło od tamtej pory ponad 10 lat.
>>> W dodatku akcja T2 rozgrywa się w czerwcu, więc to nie jest "połowa ósmej klasy", tylko ewentualnie jej koniec.
John twierdzi, że u Sarah zdiagnozowano białaczkę, z którą żyła 3 lata aby się upewnić, że "Dzień Sądu" nie nadszedł, co pokrywa się z tym, że akcja drugiego filmu "miała" mieć miejsce w 1994 roku (+3 lata = 1997 rok, czyli przeżyła "Dzień Sądu"). Trzeba również zauważyć, że gdyby John miał (w T2) 13 lat, to oznaczyłby, że akcja filmu rozgrywa się w 1998 roku i Sarah nie musiałaby czekać żadnych 3 lat, bo już by nie żyła jak i większość ludzkości.
>>> No i ostatnia wpadka, to kolejny debilizm scenariuszowy. Na nagrobku Sarah możemy wyczytać jej datę urodzenia (1959-1997). Po wyliczeniu dochodzimy do wniosku, że w pierwszej części miała ona 24 lata, a to kompletna bzdura. Miała ona wtedy 19 lat. Niewiedza twórców była jak widać ogromna i zaowocowała masą fabularnych błędów, których nie sposób wytłumaczyć.

TERMINATOR: OCALENIE
Akcja filmu rozgrywa się w 2018 roku, lecz nie jest bliżej określona. Marcus, który jest głównym bohaterem tej historii zostaje stracony w 2003 roku, a jego przerobione wpół mechaniczne ciało, czeka na przebudzenie 15 lat. Akcja filmu toczy się na przełomie 6 dni.

>>> Według Kyle'a w pierwszej części T-800, w 2029 roku miał być nowym modelem (według twórców zaczęto go produkować w 2027 roku). Jednak w tym filmie jego produkcję rozpoczęli już w 2018 roku. Może to jednak wynikać ze względu na zmianę przyszłości, spowodowaną opóźnieniem "Dnia Sądu".
>>> Skoro akcja filmu toczy się w przyszłości, to skąd Skynet wie o Connorze i o tym, że jego ojcem będzie Kyle Reese. Cała linia fabularna opiera się niestety na wielkiej wpadce...

KRONIKI SARAH CONNOR
Serial jest tylko takim dodatkiem, spin-offem i jego daty nie maja nic wspólnego z datami filmowymi. Bohaterowie przenoszą się tutaj do roku 2008, kiedy to rozgrywa się akcja serialu. "Dzień Sądu" ma wybuchnąć dopiero w 2011 roku, a Kyle i resztą przybyszów z przyszłości, moją zostać wysłani w roku 2027. Raczej nie powinno się głębiej wnikać w chronologię tego serialu, bo jest to kompletnie pozbawione sensu.

THE TERMINATOR

7

Porypali timeline, bo 10-latek nie mógłby całować się z dziewczyną (13 już tak). tongue To jednak nie jedyne wpadki.

THE TERMINATOR

8

No bo byłby za młody. Tyle, że gdyby miał 13 lat w T2, o mielibyśmy rok 1998, a kiedy to miał nastąpić "Dzień Sądu" jak twierdzi Sara?

THE TERMINATOR

9

Bardzo fajnie, miło się czytało i powiem szczerze, sam miałem wątpliwości co do czasu co i jak. Niemniej jednak uważałem, że to może ja gdzieś zawiniłem, nie dopuszczając myśli, że to reżyser i scenarzyści zawiedli. Dziwne tongue
Ale teraz mam przynajmniej sygnał, że jeszcze coś tam z tego wiem i pamiętam.

Pozdrawiam!

10

Ten artykuł jest trochę poprawiony w "Artykułach" na stronie głównej. wink

THE TERMINATOR

11

Zobaczę i skomentuję w razie czego smile

A jeśli chodzi o daty, to zapraszam!
http://www.filmweb.pl/news/FOTO%3A+Arno … d%22-88007

12

Wiem, widziałem. Oglądałem już kilka filmów tylko dla camao Arnolda (np. Witajcie w Jungli, W 80 dni dookoła świata), a na wszystkie jego przyszłe projekty czekam z niecierpliwością. Dopiero w TLS Arni ma powrócić w pierwszoplanowej roli i bardzo mnie to cieszy.

THE TERMINATOR

13

Na jego stronie jest zapowiedzianych już kilka filmów, podobnie z resztą na różnego rodzaju portalach filmowych. Nic tylko czekać!
Jak dziś pamiętam rok '99, kiedy to w ciemnym kinie wypełnionym niespełna 20 osobami siedziałem samemu i bałem się ciemności po obejrzeniu End of days... Teraz czuję podobny dreszczyk na myśl o tym, a sama jego rola (znacznie większa niż przed dwu laty) w Niezniszczalnych dodaje takiego smaczku, że hoho! big_smile