26

Odp: Pogaduszki - czyli na każdy temat

Jeżeli interesujesz się produkcją filmową mogę napisać artykuł o tworzeniu filmów , efektach , montażu i udźwiękowianiu filmów .
Mnie to kręci od dziecka i lubię się bawić kamerą oraz montażem , mam dużą wiedzę na ten temat i jakieś tam doświadczenie - wiadomo - hobby.
Jutro skrobnę specjalnie na Twoje życzenie parę słów o tworzeniu filmów.
- strzały z laseru mogę zrobić w 3 minuty. Teraz ta technika...............
Pozdrawiam Stoki.

27

Byłoby super smile . W takim razie czekam z niecierpliwością smile

btw. czy tylko mi forum padło na kilka dni ?

28

Domena wygasła, ale szybko zorientowałem się i wróciliśmy. Przydałaby się jakaś forumowa zbiórka na domenę - czy wsparlibyście ten cel? Sorki, ale jednocześnie prowadzę kilkanaście innych stron internetowych i corocznie muszę opłacać wszystkie domeny - to pochłania dużo moich pieniędzy. Nigdy jeszcze nie prosiłem aby osoby z jakiegoś forum wsparły opłacanie domeny/serwera ale kiedyś można spróbować.
Póki co - Terminator.pl jest opłacone na 2 najbliższe lata. smile

29

jakie są koszta takiej domeny ?

30

około 50zł rocznie. Niby niewiele, ale jeśli ja mam do opłacenia kilkanaście domen to trochę mnie to kosztuje. smile

31

nie wątpię . A jakie strony internetowe jeszcze prowadzisz ?

32

To już tajemnica. smile Kilka z nich - niżej w sygnaturce mam.

33

tajemnica ? No wiesz co ... Jak prowadzenie forum może byc tajemnicą ? big_smile
No oki , niech Ci będzie wink

34

Moja najnowsza produkcja , to jest zwiastun " Chłopaki z osiedla " , film nigdy nie powstał.
Ale sztuka montażu.......
http://www.youtube.com/watch?v=nqTN4KHlwmE

35

hehe Dobre wink . Paparazzi normalnie , ale wpierdal chyba nie dostałeś . co nie ? wink

36

nie dostałem , ha ha ha
teraz mam zamiar nakręcić coś z s-f.

37

coś z s-f ? Woow , ale już coś działasz w tym kierunku ? To miałaby byc jakaś krótkometrażówka ?

38

Narazie tylko plany ale chce zrobić krótkometrażowy filmik s-f.
KRÓTKI OPIS :

Obce statki kosmiczne nadlatują na ziemię i niszczą miasta. Dużo wybuchów i totalny chaos.

39

no jestem ciekaw jak chcesz to zrobic , ale trzymam kciuki

40

Trochę będzie pracy nad tą produkcją , wcale nie przeczę , ale najpierw muszę rozrysować na papierze jakie chcę mieć ujęcia i co ma w nich się dziać , wtedy będzie łatwiej zobrazować efekty wizualne i to co chcę osiągnąć. Nad jedną taką sceną można siedzieć nawet parę naście godzin.
Ten zwiastun co zrobiłem " Chłopaki z osiedla ", niby nic takiego - 3 minuty filmu , a jednak , siedziałem przy tym 3,5 godziny.
Teraz można sobie wyobrazić ile może zająć 10 - cio minutowy film naszpikowany mnóstwem efektów specjalnych takich jak : wybuchy , lasery , zawalające się domy , statki kosmiczne i.t.p.
Dlatego trzeba mieć wszystko rozrysowane i przemyślane.
Ale mówię , wszystko da się zrobić , tylko trzeba pomyśleć jak to zrobić i znać odpowiednie programy do tego. Nie jestem fachowcem ze szkoły filmowej ale hobbystą , który kocha kręcić i montować filmy.
Film nie powstaje przy jego kręceniu na kamerę tylko przy montażu filmowym.

41 (edytowany przez misiek614 2012-06-02 22:11:25)

kto lubi minecrafta bo jeśli ktoś lubi to polecam to stronę http://mcsite.pl/index.php/2012/04/mine … #more-8264

as się wzrusyłem z tego tekstu i jeszcze dodam ze nie jest mocno powiązany z minecraftem

42

MAL-FILM - jakich programów używasz ? Do montażu i efektów specjalnych chyba osobny co nie ?

43

Są to różne programy np: do montażu używam ediusa i pinnacla 15 ,  również efekty da się zrobić przy ich pomocy ale ich funkcje są do pewnego stopnia ograniczone i trzeba się wspomagać różnymi aplikacjami do edycji grafiki. Przyznam szczerze , że programy do animacji 3d są trudne do opanowania dlatego najlepiej na początek można zrobić animację poklatkową jakiegoś obiektu na zielonym tle , następnie wszystkie zdjęcia łączymy w plik filmowy , w programie do montażu wykluczamy zielone tło i dodajemy animację do naszego filmu.
Jestem w fazie uczenia się programu do animacji 3d - animat8r.
Niby łatwy program ale trzeba się nim bawić cały czas żeby go opanować.
Programy do edycji grafiki zwykłych zdjęć też są dobre w pewnym stopniu , bo przy ich pomocy można zrobić animację zawalającego się budynku , ale aby efekt ten wyszedł dobrze , należy dodać do tego szereg różnych dodatków , np: tumany kurzu i różnej wielkości fruwających elementów . Radzę najpierw obejrzeć prawdziwy film z takimi efektami co chcemy sami mniej więcej osiągnąć i zobaczyć jak to wygląda , potem można się brać do roboty.

44 (edytowany przez Stoki 2012-06-02 23:34:47)

Unlead Videostudio 10 oferuję zabawę z blue/green screenem smile . Fajna sprawa , sprawiłem ,ze nad moją mieściną ufo przeleciało haha (w rzeczywistości dwustronny guzik do kołdry hehe ) . Mam jeszcze Sony Vegas Pro 8 ,ale dla początkującego jest to czarna magia , jeszcze nie mój poziom smile . Mocno interesuję się tą techniką animacji poklatkowej , czasochłonna sprawa ,ale trafia w mój gust smile . Mam zamiar w wolnych chwilach bawic się też takimi rzeczami smile

btw. gdybym tylko jeszcze wiedział czym i jak tworzyc laserowe wystrzały , to byłbym w 7 niebie tongue

misiek614 - mój najmłodszy brat bawi się tą grą i muszę stwierdzic ,ze jaka by nie była to osoby kreatywne mogą w niej cuda tworzyc smile . Sam bym z chęcią pograł ,ale doba ma tylko 24 h sad

45

Laserowe wystrzały mażesz zrobić w GIMP-ie , po prostu narysować jakąś niebieską albo zieloną nie za dużą linię , dodać efekt świecenia ( takiej otoczki ) , trochę rozmazać obraz aby nie było widać pixeli i gotowe. Tylko musisz pamiętać żeby tło było czarne albo białe. Wtedy ten rysunek w formacje jpg ładujesz do np. Unlead i wykluczasz tło ( w tym przypadku nie chroma , tylko luma ). No i żeby ten laser się poruszał musisz w tym programie użyć opcji picture and picture ( obraz w obrazie ) , ale po wykluczeniu tła.
Gotowe.
Oczywiście to nie musi być GIMP , ale np. PAINT NET  albo niezawodny windows-oski paint  he he.
Mam nadzieję , że pomogłem

46

w gimpie mam jakiegoś fuck upa i nie mogę wybierac foramtu zapisu pliku !! (lol na maxa ) . Używam teraz ( w sensie uczę sie tongue ) trochę ubozszą wersję Gimpa , czyli GimPhoto i jak na razie jest ok , choc dawno dawno temu miałem photoshopa (z jakieś 7 lat temu) i raczej porównania nie ma (tam liczba opcji zabijała big_smile ) . Tak czy siak dzięki za cenne wskazówki smile . Browarek dla Ciebie wink

47

MAŁA RADA DLA POCZĄTKUJĄCYCH FILMOWCÓW :

Na sam początek , jeżeli myślisz , że od razu nakręcisz hit - to zapomnij - wszystko zależy od zdobywania doświadczeń. Przy amatorskich produkcjach jesteś jednocześnie scenarzystą , reżyserem , operatorem , dżwiękowcem , montażystą i aktorem. Dlatego musisz wiedzieć choć trochę na temat tych wszystkich profesji. Ale nie ma co się załamywać , najważniejsze żeby się bawić. Ogólnie rzecz biorąc , możesz kręcić co chcesz i jak chcesz , jest to Twój wolny wybór ale podam kilka wskazówek , które pomogą Ci w realizacji projektu , który postanowisz zrealizować.
Na sam początek dobrze abyś zapoznał się dobrze ze swoją kamerą , czyli pobawił się jej opcjami - balans bieli , głębia ostrości i.t.p.
Chodzi oto , że będziesz wiedział na co stać Twoją kamerę i w jakich warunkach oświetleniowych działa najlepiej. Światło dla kamery jest jak woda dla ryb , im więcej światła tym lepiej , zawsze możesz przyciemnić obraz w procesie montażu. Jeżeli chodzi o zoom , to radzę używać go jak najmniej , chyba , że wymaga tego jakaś scena w filmie . Korzystanie z zoom-u musi być przemyślane bo inaczej widz oglądający trzęsący się obraz na zbliżeniu powie , że to nie profesjonalne. Zadbajmy o jak najlepsze ujęcia podczas kręcenia , ponieważ przy montażu będziemy mieli mniej roboty. Proponuję korzystanie ze statywu.
Druga sprawa to pomysł na film. Pamiętajmy , że ludzie nie chodzą do kina aby zobaczyć jak "królik umiera" , tylko chcą zobaczyć w jaki sposób ten "królik", kończy życie. Chodzi mi oto , że najprostsza historia może być ciekawa tylko zależy w jaki sposób się ją pokaże . Proponuję zacząć zabawę w film od króciutkich 4-ro minutowych filmików i oglądanie zwiastunów zrobionych przez profesjonalistów , żeby zobaczyć czym się kierowali.
Dżwięk w filmie to 70% sukcesu , dlatego zadbajmy aby był porządnie zrealizowany. Często bywa tak , że korzystamy z mikrofonu wbudowanego w kamerę , trudno , nie jest to najlepszy sposób ale jak nie mamy wyjścia to trudno. Po nakręceniu sceny z dźwiękiem , dobrym sposobem jest odseparować w procesie montażu obraz od ścieżki dźwiękowej i poprawić plik audio w różnych programach typu AUDACITY , żeby poprawić czystość dźwięku i wyeliminować do minimum szumy. Zadbajmy o dźwięk już podczas kręcenia , to pozwoli nam zaoszczędzić nerwów i czasu podczas montażu.
Niektóre dźwięki trzeba dodać na etapie postprodukcji , czyli wybuchy , wystrzały i.t.p. W profesjonalnych wytwórniach wszystkie dźwięki w filmie są dodawane cyfrowo , a niekiedy głos aktorów jest powtórnie dubbingowany , żeby osiągnąć jak najlepszy efekt. Przemyśl to.
Montaż filmowy to jak ktoś powiedział : " ....jest to składanie pojedyńczych słów w zdania , a zdania w wiersze..." , miał rację. Tak naprawdę film powstaje z ręki montażysty , a nie podczas kręcenia ujęć.
Pamiętajmy o tym , że montaż filmowy to sztuka , którą się doskonali latami , Ja sam jeden film poprawiałem z 20 razy. Często bywa tak , że przy montażu , zapał do robienia filmu gaśnie , bo właśnie tutaj napotykamy najwięcej problemów. Ale nie ma się co załamywać , wystarczy tylko dobrze poznać swój program do montażu i dużo eksperymentować.
Pamiętajmy , że długie sceny w filmie nużą widza i sprawimy , że nam zaśnie podczas oglądania naszego dzieła , dlatego postarajmy się często zmieniać położenie kamery w danej scenie i montować dynamicznie.
Radzę poczytać sobie o sztuce montażu na stronach internetowych , bo jestem leniem i nie chce mi się rozpisywać , a tego jest baaaardzo sporo.
Najważniejsze przy produkcji filmów jest to , żeby wszystko sobie porządnie z góry zaplanować : ujęcia , dźwięki , dialogi....i.t.p.
Ja na ten przykład zawsze robię sobie rysunki ujęć w formie komiksu i parę słów na ich temat , wtedy wiem co kręcić i jak montować. Chyba , że podczas montażu wpadnę na jeszcze lepszy pomysł.
Efekty specjalne w filmach to teraz podstawa. Najlepiej od razu zaplanować sobię scenę , w której będzie jakiś efekt , a nie kręcić na pałę i mieć nadzieję , że jakoś się uda wcisnąć tam coś. W filmie nic nie jest na pałę robione tylko wszystko jest dokładnie przemyślane i zaplanowane.
Ja robię to tak : kręcę ujęcia , poprawiam dźwięk w filmie , montuję obraz , dodaje efekty specjalne , dodaję inne wszystkie dżwięki i muzykę , poprawiam jakość obrazu i na końcu zostaje mi kolorystyka obrazu . Potem napisy , które wklejam do filmu i zostaje zapis na dysk.
Polecam oglądanie filmów z naciskiem uwagi na to jak zmontował dany film profesjonalista , wtedy będziemy wiedzieli o co chodzi.
Również praktyka , praktyka , i jeszcze raz praktyka , no i dużo czytać na temat kręcenia filmów i montażu - w necie jest tego pełno.
Pozdrawiam wszystkich początkujących filmowców.

48

Narazie to tyle. Stoki , jak będziesz mieć jakieś pytania , to wal śmiało.
Postaram się odpowiedzieć jak najszybciej.
Właśnie opanowałem program do animacji 3d i zrobiłem taki mały test , który trwa 4 sekundy , ale wygląda wyśmienicie.
Może wrzucę linka , ale najpierw muszę wrzucić na youtube.
Pozdrawiam Terminatorowców i początkujących filmowców.

49

a zabawa z oświetleniem ? Nagrywanie scen nocnych ? Coś jak pogoń policjanta za Kylem na początku Terminatora 1 ? Chyba konkretny sprzęt (kamera) ma też tutaj duże znaczenie ?

btw. cały Twój post wylądował u mnie na hdd , dzięki za wskazówki wink

50

ja pierdziele , jaka zamułą znowu na tym forum big_smile . Przeraża mnie to tongue