1

Temat: Opinie na temat filmu "Terminator" (1984)

Witajcie, jestem nowym użytkonikiem owego forum, które jak za pewne każdy zdążył zauważyć - bardzo zaspane. Dziwi mnie, że nikt nie angażuje się w sprawy forum, a naprawdę warto, bo terminator to nie tylko genialne filmy, ale także (jak dla mnie) inspiracja do zmiany na lepsze.
Sam film jest arcydziełem i, moim zdaniem, jako jedyny oddaje cały mroczny klimat elektronicznego mordercy. Dla mnie jednak najbardziej imponującymi i godnym naśladowania aspektami tej maszyny były :
- determinacja;
- solidność;
- zorganizowanie;
- ambitność;
- konsekwentność;
- powaga.
I wiele innych, dodatkowo bardzo podoba mi się fakt, że ta maszyna w jakich ubraniach by nie chodziła to zawsze były one równo nałożene - nie chodził w zgniecionym kartonie po telewizorze. Takie cechy można przenieść z jego świata do naszego, bo naprawdę ułatwiają one życie. Do tego ta muskulatura, inteligencja i masa sprawności, zdolności i ' talentów ', które posiadał - prawdziwy autorytet. Wiem, że dla wielu moje słowa wydadzą się kompletną abstrakcją, ale moim zdaniem w tym jest coś niezwykłego i pięknego.

Pzdrawiam - Cyborg. wink

Jestem organizmem cybernetycznym. Pojęcie ' cyborg ' oznacza pół człowieka - pół maszynę. W moim przypadku maszyna odnosi się jedynie do sfer psychicznych, natomiast człowiek - fizycznych. Zachowując się i żyjąc jak terminator można osiągnąć bardzo dużo.

2

Odp: Opinie na temat filmu "Terminator" (1984)

W minioną środę na TVP1 ponownie wyemitowany został "Terminator" i ponownie go obejrzałem, po raz któryś już tam z kolei (ja tego nie liczę już ile razy oglądałem ten hit).

Wkurzyła mnie jednak zapowiedź tego filmu i jawne wyśmianie "Terminatora" przez redaktorka z TVP, Radosława Brzózkę, który zawsze nie stroi od głupich żartów i wyśmiewających tekstów w stosunku do kultowych filmów, głównie z lat 80. No nie mogę tego pojąć, jak on może tam nadal pracować w telewizji publicznej po takich występach.
Tutaj jak ktoś chce to link do tej jego "zapowiedzi" naszego ulubionego filmu:
http://rapidshare.com/files/419500281/t … iastun.avi

3

Witam.

Axelio, miałeś na myśli zwrot : '' (...) sensacyjną bajkę sprzed lat. '' Faktycznie wyraz '' bajka '' stanowczo nie pasuje do tego arcydzieła. Pomimo błędów Terminator 1 przypadł mi najbardziej do gustu. Może dlatego, że Arnold był wtedy młody i jeden jedyny raz grał złą maszyną (nie licząc Salvation).

Pozdrawiam - Cyborg.

Jestem organizmem cybernetycznym. Pojęcie ' cyborg ' oznacza pół człowieka - pół maszynę. W moim przypadku maszyna odnosi się jedynie do sfer psychicznych, natomiast człowiek - fizycznych. Zachowując się i żyjąc jak terminator można osiągnąć bardzo dużo.

4

Film naprawde wpadl mi do gustu film perfekcyjny tylko efekty mieli ciekie. Arnold naprawde extra i mrocznie zagral T-800. Filmu daje 8.6/10
pozdro smile

5

Terminator - jeden z moich ulubionych filmów. I oczywiście najlepszy z wszystkich Terminatorów. Jest odpowiednio mroczny, posiada taki niepokojący klimat, który jest wręcz namacalny, muzyka bardzo dobrze skomponowana i uzupełnia całość. Aktorzy grają dobrze, ich bohaterów da się lubić. Największy plus filmu - jest tak skonstruowany tak, że nie nudzi i wciąga, bardzo potrafi zainteresować. Ktoś wyżej narzekał na efekty - nie są wcale złe, a nawet niezłe choć raczej dziś nikogo nie zaskoczą. Mam wrażenie, że cały film został zaplanowany w najdrobniejszym szczególe, zarówno fabularnym jak i technicznym. Ale to zasługa Camerona, który z przyjemnością spełnił swoje marzenie, realizując film o morderczym cyborgu. 8/10.

6 (edytowany przez Reuel 2012-03-15 18:32:24)

Klasyka kina science-fiction. Pierwsze co przychodzi mi na myśl jak mam tutaj dodać swoją opinię na temat tego filmu to zachwyt nad arcydziełem Camerona. Jeśli miałbym mu dać ocenę w skali szkolnej dostałby 5 z małym plusikiem wink W sumie w tej części najlepiej została odwzorowana jeśli chodzi o realistyczność maszyna służąca do infiltracji i zabijania ludzi. W grze Arnolda nie da się dostrzec żadnych uczuć. Dodatkowo genialne wprowadzenie w fabułę, sceny akcji oraz fakt, który bardzo mi się podoba na tle następnych części, czyli to, że z Terminatorem mierzy się zwykły człowiek.

7 (edytowany przez Stoki 2012-04-05 09:36:02)

Dla mnie arcydzieło !! Klimat jest niesamowity , muzyka , reżyseria , akcja i ogólnie fabuła !!
Zastanawia mnie fakt czemu nikt nie wyda tego filmu z nową "oprawą graficzną" , coś jak zrobili z Gwiezdnymi Wojnami !! To byłoby coś pięknego !!

8

Pierwszą część TERMINATORA oglądałem po raz pierwszy będąc smarkaczem chodzącym do podstawówki.
Wówczas dla mnie to był prawdziwy horror , który śnił mi się po nocach długo jako koszmar.
I już wtedy wiedziałem , że zostanę wielkim fanem tego filmu.
Teraz gdy mam już 31 lat nadal przy oglądaniu jedynki , czuję jeszcze ten dreszczyk emocji co za pierwszym razem - tego się nie zapomina.
Dla mnie jest to Wielki Klasyk przez duże W i K .

9

Nooo , ja już nie pamiętam kiedy pierwszy raz oglądałem ten film , na pewno nie powinienem tego robic bo byłem za młody big_smile . Heh . Dzisiaj natomiast zastanawiałem się nad napisaniem tutaj plusów i minusów filmu ,ale ... zrezygnowałem z tego pomysłu , ponieważ minusów nie stwierdzam !! Nawet oprawa wizualna strasznie mi się podoba , jest oldskulowo , ale jednoczesnie zrobiona ze smakiem ! Oglądając obrazy zniszczonego LA widzę ogrom pracy włożonej w tej scenie i nalezy się szacunek twórcą wszystkich efektów specjalnych w tym filmie . Z takim budżetem to dzisiaj nawet ledwo co komedie bez "przyszłości" (skazane na zapomnienie) się nakręci big_smile

Ogólnie zastanawia mnie fakt jak oni w tamtych czasach robili takie efekty specjalne , ogólnie postprodukcja takich filmów (techniki , sprzęt itp) . Technika poklatkowa to wiadomo , wystarczy aparat fotograficzny ,ale reszta ? Ale to już pytanie do innego tematu wink

10

Jedynym minusem w Terminatorze 1-ynce jest to , że za szybko się kończy.
Film kultowy i wszystko mi się w nim podoba.

11

http://www.kmf.org.pl/fx/terminatore.html

12

tutaj można się wszystkiego dowiedzieć

13

Znam ten artykuł na pamięc smile . Bardziej mi chodziło montaż takich efektów już bezpośrednio do filmu . Jakim sprzętem wtedy się posługiwano i ogólnie jak wyglądało np. wklejanie wystrzałów laserowych do filmu . Wiadomo , dzisiaj wszystko robią potężne stacje graficzne a w tamtych czasach ?

14

teraz zrobienie takich efektów wizualnych jest bardzo proste , świat poszedł do przodu , a wraz z nim technologia , która postępuje coraz szybciej.
Kiedyś na początku lat '80-tych , nie było takich komputerów jak dzisiaj i fachowcy od wizualizacji musieli nanosić ręcznie takie efekty klatka po klatce.
takie cuda robię ja sam w 5 min.

15

Fakt, widziałem. MAL-FILM lubi bawić się filmem. Jego dziewiczy film to "wejście do piekła"
http://www.youtube.com/watch?v=699JBvzMQK0 1/3
http://www.youtube.com/watch?v=H6ZO42C00eU 2/3
http://www.youtube.com/watch?v=dlL8edySg2s 3/3

Ciekawy horror i przemyślana fabuła. Podkreślam, że to 3 lata temu robione.

www.chilihead.pl najlepsze forum o tematyce ostrych papryk i ich hodowli

16

MAL-FILM napisał/a:

Kiedyś na początku lat '80-tych , nie było takich komputerów jak dzisiaj i fachowcy od wizualizacji musieli nanosić ręcznie takie efekty klatka po klatce.

To jest oczywiście nieprawda. Wystarczy zobaczyć jak wyglądają efekty specjalne w filmie Tron z 1982 roku, który efektami specjalnymi bje na głowę wszystkie części "Terminatora", a powstawał już 10 lat wcześniej zanim powstał "Terminator 2".

17

A to dobre. Tron lepsze efekty od T2? Przecież to jeden z pierwszych filmów, w których użyto CGI i wygląda ono dzisiaj jak ze starej gry komputerowej. Od pierwszej części może i ma lepsze efekty (film był droższy, więc nic w tym dziwnego), ale przy T2 i kolejnych częściach wygląda jak film animowany. Już w samym 1982 roku było dużo filmów z lepszymi efektami specjalnymi (Coś, Łowca Androidow, E.T.).

THIS WEAPON WILL BE CALLED...
                        THE TERMINATOR

18

T1 to najlepszy film tamtych czasów 10/10.

19

Uzasadnij swoją wypowiedź, bo takie posty od niechcenia raczej chluby nikomu nie dadzą ;>

20

A to może i ja się pokuszę o kilka komentarzy i mała opinię, co do tego arcydzieła sprzed niemal 30 lat!

Przede wszystkim, kiedy pierwszy raz się z nim spotkałem? To coś skomplikowane, paradoksem będzie dla wielu, że drugą odsłonę widziałem wcześniej niż pierwszą. Już po zobaczeniu Terminator 2, napaliłem się dość ostro na pierwszą część, to było mniej więcej podczas pierwszej emisji T2 w tv, bodajże na Polsacie. Roku dokładnie nie pamiętam, ale z 10 lat to ja nawet nie miałem, choć już wtedy byłem dość surowym, wymagającym i bądź, co bądź doświadczonym widzem (wypożyczalnia kaset niedaleko domu - to był raj w latach '90-tych big_smile). Wówczas miałem już też za sobą kilka filmów z Arniem w roli głównej za sobą, takich ja Hercules, Rew Deal, Predator (z którym wiąże się fajna historia: rodzice nagrali go, bo leciał późnym wieczorem w tv, ja kiedy przyszedłem pewnego dnia wcześniej ze szkoły "przyłapałem" ich na oglądaniu go beze mnie! Zdenerwowałem się, ale ojciec mój wyrozumiały facet powiedział, że mogę go sobie obejrzeć - mój pierwszy film z Arnoldem jaki pamiętam!), obie części Conana i pewnie jeszcze kilka innych, więc Arnie już był nominowany do roli mojego ulubionego aktora, co okazało się później - także i idola! W końcu miało miejsce rozdziewiczenie, T1 leci w tv, na TVP1 o 23:00 w niedzielę, mówię sobie ok, wytrzymam. Jako niespełna 10-latek, może starszy to było coś. W końcu okazało się, że zasnąłem. Mój kumpel, bardziej rozważny, spał sobie spokojnie, a ja niego działała analogowa głowica w magnetowidzie, że też ja nie byłem taki bystry ^^. W końcu poszedłem i obejrzałem, jakość nagrania była tak oszałamiająca, że poza sceną z posterunku z tamtego obrazu niewiele pamiętam. Ale nie trwało długo, kiedy w tv puścili go jeszcze raz, wtedy się zawziąłem i w końcu doszło do obejrzenia, wow!

Pierwsze, co powiedziałem po zakończeniu to: chce jeszcze raz. Film po prostu mnie poraził, nic dziwnego, że nagrywałem go później na VHS i oglądałem kilka razy dziennie przez długi okres czasu! Obecnie pamiętam niemal wszystkie dialogi, większość w języku angielskim nawet. Normalnie to była moja muza! Ale po kolei. Przede wszystkim akcja, bo nie ma co ukrywać to jest film akcji. Nie jest ona rozciągnięta i mdła, nie ma elementów, bez których film wyglądał by tak samo po ich usunięciu. Każda scena ma swój wygłos i podana jest w odpowiednim momencie, są szybkie, wolne, stonowane, czasem chaotyczne, wręcz wariackie. To po prostu zwala z nóg! Przybycie Terminatora, jakich efektów by tam nie używać - robi piorunujące wrażenie i to dosłownie! Następnie pierwsza scena z wyrwanym jeszcze bijącym sercem - obłęd kompletny! Przybycie Reesa, jego wspomnienia o przyszłej rzeczywistości, wow! Bar Techno-Noir to początek całej akcji i w sumie z przerwą na spłodzenie nadziei ludzkości, akcja dzieje się bez przerw. Do moich najlepszych należy chyba posterunek i pościg w pierwszej sekwencji finałowej sceny. Na prawdę scenariusz do tego filmu skrył tyle brylantów, że szkoda gadać!

Następnie, aktorzy, Hamilton, Beihn i niezapomniany, prześmieszny Boen! Aktorzy, którzy mimo ról drugoplanowych swoją gra nakreślili tak wyraziste postacie, że film nabiera jedynie rumieńców, co w sumie niektórzy z Was zauważyli w romantycznym elemencie całej historii. Boen, moim zdaniem powinien powstać osobny film o nim, facet świetnie zagrał doktora, który wie o wszystkim, ale poprzez pryzmat logicznego rozumowania i wiedzy wypiera własne przeczucia i sądzi, że może przed tym uciec - mistrz! Jeśli natomiast chodzi o Arnolda Schwarzeneggera to nie mam tutaj nic do dodania, rola życia: "już jako 15-latek miał jasną wizję, widział siebie na scenie jako Arnold Schwarzenegger!" Terminator nie spowodował, co prawda wybicia się jego osoby wśród aktorów, ale tą rolą podkreślił swoje aktorskie zdolności i  to tylko przyśpieszyło jego rozwój! Zimny drań, które nie da się przekonać ani przekupić. Dziś rozmowa o filmie Terminator nie spojrzawszy nawet na niego, mija się z celem! Stworzył obraz Terminatora, jaki Cameron chciał uzyskać, proste!

Jeśli chodzi o efekty. W 84 roku 6,5mln$ aż taką mała sumą nie było, ale patrząc, że zarobił 120mln robi swoje! Z drugiej strony, efekty wykorzystane w filmie były chyba, tak mi się wydaje, robione z pasją, chyba wszyscy uwierzyli Cameronowi i dali coś z siebie. Wracając do efektów, nie ważne czy były juz lepsze czy dopiero tak owe nadejdą, a może to właśnie przyczyniło się od ich rozwoju - jedno jest pewne, ten film z tymi efektami robi tak mocne ważenie, że nie dociągłości, błędy montażowe czy choćby niemożność przeskoczenia prawa, budżetu, praw fizyki - nie mają wpływu na obraz całkowity.

Reasumując, film wywarł ogromne wrażenie w tamtych czasach i przez blisko 30 lat nadal jest szanowaną pozycją i to nie tylko w temacie science-fiction, ale również thrilleru. Mało który film zapisał się takimi głoskami na kartach historii i pewnie mało który się już zapisze. Ale cokolwiek by się działo The Terminator to jeden z najlepszych filmów wszech czasów w ogóle! Kto to neguje albo nie widzi z czym na do czynienia, albo jest z grupy żydowskich ignorantów z Hollywood!

21 (edytowany przez MAL-FILM 2012-09-02 18:58:42)

Powiem tak , w tamtych latach jak nakręcili terminatora z takimi jak na ówczesne czasy profesjonalnymi efektami to w polsce powstawały filmy jeszcze czarno białe . Co tu dużo mówić , polska kinematografia kuleje na całego .
Umiemy kręcić tylko komedie romantyczne z Karolakiem i Szycem w roli głównej hi hi hi.
Nie mamy porządnych reżyserów do stworzenia dzieła s-f i horrorów . Z drugiej strony sponsorzy boją się pakować pieniądze w takie typu filmy bo widmo nie zarobienia na tym odstrasza wszystkich , ponieważ i trzeba to powiedzieć głośno ! W POLSCE NIE UMIEMY STWORZYĆ FILMU NA MIARĘ TYCH AMERYKAŃSKICH .
Ale nadchodzi młode pokolenie filmowców , którzy próbują coś wymyślić . Mieszkam w Łodzi i w filmówce dużo się dzieje , co chwila coś kręcą studenciaki z filmówki , czy to w parku , czy to w szpitalu , cieszy mnie to bo może za parę lat doczekamy się filmu , który przyciągnie widzów do kin na polski horror albo s-f .
Co do terminatora z lat '80-tych to dla mnie zawsze będzie przeze mnie podziwiany smile

p.s. - hapol , jak walniesz posta to aż miło smile
        jest co czytać smile

22

Dzięki wink
Normalnie na co dzień dużo gadam, to i tu się nie krępuję. Poza tym - jestem wśród fanów Terminatora, półśrodki nie mają tu sensu. tongue

I oczywiście racja - w Polsce wychodzą jedynie komedie i to nie zawsze, paradoksem jest, że kiedy czujemy bat na plecach, buta na twarzy i cenzorzy wręcz dyktują nazwę płatków śniadaniowych to dopiero coś się w nas budzi. Z tamtych czasów to w sumie komedie Barei, komedie powojenne i kilka filmów z lat '90 z aktorami takimi jak Linda, Pazura czy Lubaszenko. A no i jeszcze filmowe adaptacje epopei narodowych - choć wiadomo, jak z tym jest.
Nie wiem ja sprawa się ma wśród młodego pokolenia, ale zacieram ręce na filmy i nowe pomysły - to zawsze coś dobrego. Właśnie na Łódź liczę, bo słyszałem, że tam robią dobrą robotę jeśli chodzi o kino.
A żeby nie offtopować, lata '80 w Stanach przyniosły na prawdę dobre kino, część przeniesiona jeszcze z lat 50 - 70, ale taka futurystyczna wizja czegokolwiek była wtedy oszałamiająca, a różnorodność pomysłów i wnikliwość umysłów tamtych czasów zachwyca i zadziwia mnie do dziś. Wiele razy odkrywałem niektóre filmy na nowo, jak Łowca Androidów, Aliens czy Thing... A i do dzisiaj mam swoich ulubionych reżyserów: Kubrick, Carpenter i Eastwood, co do Camerona to szczerze powiedziawszy, poza filmami z Arnoldem to niewiele jego filmów lubię, wymieniony wcześniej Aliens i The Abyss, które i tak muszę sobie odświeżyć.
Ale gdzie w Polsce szukać takich reżyserów? Lubaszenko to jeszcze miał kilka świetnych pomysłów, Machulski i Pasikowski - jak dla mnie lista się urywa, a w większości, te osoby nie robią już tak świetnych filmów... Zatem z czym do ludu, jeśli reżyserowie z Hiszpanii i krajów, bądź co bądź dość egzotycznych dla nas pod względem filmowym wydają świetne filmy (np. Jaume Balagueró)? Szkoda gadać! tongue

23

Efekt pracy studentów z łódzkiej filmówki , podobno film był kręcony bez rozpisanego scenarisza
http://www.youtube.com/watch?v=cyZ36a_AryU

24

Fajny i ciekawy, faktycznie klimatem przypomina trochę produkcje, na których się wzorowali, ale kilka spraw bym poprawił wink

25

http://www.youtube.com/watch?v=ecuRmyjJ … re=related
Znacie cykl: "in 5 seconds"? Są to filmy "streszczone" do 5 sekund. Większość jest dość śmieszna big_smile
Moje ulubione to: "Amadeus", "Braveheart", "Signs" i "Titanic". Polecam zobaczyć te cztery i ogólnie zapoznać się z tematem filmów "in 5 seconds" (o ile jeszcze ich nie znacie).
T1 wysłany przeze mnie to 35 sekund, ale chodzi tu tylko o "streszczenie". Piszę "streszczenie", bo wiele z tych filmów nie streszcza fabuły, a ma być tylko i wyłącznie śmieszne.

T1: 10/10; T2: 10/10; T3: 2/10; T4: 6/10; T:SCC: 5/10